GÜNDEM

Sanat dünyası, Filistin halkını çizimleriyle destekledi

Yerel ve uluslararası birçok görsel sanatçı, İsrail’e karşı tepkilerini göstermek için paylaştıkları karikatürler, illüstrasyonlar ve mesajlarla sosyal medya platformlarında yer aldı.

“Özgürlüğe kadar…”

Sanatçılar ve sivil toplum kuruluşları, Filistin’e destek mesajları içeren görüntüleri sosyal medyada paylaşarak dikkat çekti.

İyilikhane Çocuk Derneği’nin Instagram hesabında paylaşılan Merve Çirişoğlu’nun çizdiği illüstrasyonda, bombalanan Filistin’i izleyen çocuk, kedi ve kuş ile Filistin bayrağını simgeleyen karpuz dilimi bulunuyor.

“Savaş sona erecek, barış gelecek”

ARTtv’nin paylaştığı grafik sanatçısı Gürbüz Doğan Ekşioğlu imzalı karikatürde, uçaktan atılan bombaların özgürlüğü simgeleyen bir kuşa dönüştüğü görülüyor ve “Savaş sona erecek, barış gelecek” mesajı ile birlikte paylaşıldı.

Türkçe ve İngilizce olarak yapılan paylaşımda, “Yüzlerce, binlerce Filistinli çocuk. Hüda, Abdullah, Hatice, Ömer, Ayşe, Eymen belki isimleri, kendilerinden önce nice diğerleri gibi. Kimi yetimdi, kimi yetim kalamadı. İstatistiksel birer değer değiller! Sadece bugün değil, yıllardır süren İsrail zulmünün ortasında katliamdan koruyamadıklarımız, yitirdiklerimiz. Hiçbir sınır tanımayan kötülüğün karşısında, hepimiz her koşulda elimizden gelenin en iyisini yapmakla sorumluyuz. Bunun bilinciyle çocukların iyiliği için durmaksızın çalışmaya devam ediyoruz, edeceğiz.” ifadesine yer verildi.

“Sivil bir bebek olabilir mi?”

Sanatçı Ayşe Şeref de yıkılan binaların altında kalan bir Filistinli çocuğun elindeki ekmek parçasını kaldırdığı çizimi takipçileriyle paylaştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu