Fındık Fiyatı

Üreticiler, fındık fiyatlarına karşı tepkili

2023 yılı için Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan fındık fiyatları, bazı fındık üreticileri tarafından eleştirildi. Karasu’da bir üretici, tepkisini göstermek amacıyla fındık ağaçlarını balta ile kesti.

Erdoğan, Giresun kalitesi için kilogram başına 84 TL, levant kalitesi için ise kilogram başına 82.50 TL olarak fiyatlandırma yapılacağını ve her bir randıman için kilogram başına ek olarak 1.65 TL prim verileceğini duyurdu.

Karasu’daki Üreticiden Fiyatlara Tepki

Bir fındık üreticisi, Karasu ilçesinde belirlenen fiyatları protesto etmek amacıyla bahçesindeki fındık ağaçlarını balta ile kesti. Kesme anı, bir arkadaşı tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

“Fındığın değeri masa başında belirleniyor”

Fındık dallarını kesen vatandaş “1 kilo zeytin, 1 kilo peynir almak mümkün değilken fındığı ancak böyle kesersin. İşte size 80 TL. Bu kadar emek ver, 1 kilo zeytin, 1 kilo peynir alamayayım. Sonra da fındık toplayıp ayıklamalısın, gübrelemelisin, benzini, ilacı nereden bulacaksın? Bu ne ya, masa başında bu işler halledilmiyor. Biraz insanlara kulak verin. Üreticilerle konuşun. Birisi, klimalı bir odada fındığın değerini belirliyor. İşte böyle, daha değerli hale getirdim, işte size fındık.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu