GÜNDEM

Üreteceğimiz Miktar 150 Bin, Ancak Gereksinim 2 Milyon

Doğal olarak Ordulu olan Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Ersin Dilber, kahverengi kokarca ile biyolojik mücadele hakkında, “Bu yıl yaklaşık 20 bin samuray arısı doğal düşman üretildi, gelecek yıl ise 150 bine yakın üretim hedefliyoruz ancak gereksinim 2 milyon” şeklinde konuştu.

EN ETKİLİ MÜCADELE, BULUNDUĞU YERDEKİ ÖLDÜRÜLMESİDİR

Dilber, tarım zararlısı kahverengi kokarcanın 8 il dahil olmak üzere tüm ülkedeki yayılımını izlediklerini belirtti. Karadeniz sahil illerinden Artvin’den İstanbul’a kadar kahverengi kokarca ile ilgili çeşitli şikayetler almaya başladıklarını dile getiren Dilber, “Bakanlık olarak bu zamana kadar ciddi anlamda çalışmalar yürüttük. Zararlı evlere gelince vatandaşlarımız zararlıdan haberdar oldu. Kötü kokusu nedeniyle evlerde hızla artış gösterince insanlar bize şikayetlerde bulunmaya başladı. Bu zararlı, sıcak bölgelere göç ettiği için tüm dünyada yayıldı. Özellikle gemilerde konteyner ticaretinde ülkeler arası yayılımı söz konusu.” şeklinde konuştu.

SON ÇARE OLARAK KİMYASAL MÜCADELEYE YÖNELMEYİ TERCİH EDİYORUZ

Halk sağlığını ilgilendiren evlerdeki mücadelenin Sağlık Bakanlığı ile birlikte ele alındığını belirten Dilber, evlerde kullanılacak sivrisinek ilaçları gibi ürünlere ilişkin yeni ruhsat çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

ÜRETİCİLERDEN VE HALKTAN BU MÜCADELEDE DESTEK BEKLİYORUZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu