Fındık Fiyatı

TMO, fındık toplama işlemi gerçekleştirmeyerek üreticileri mağdur ediyor…

fındık alımı için belirlenen taban fiyat, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından TL olarak ilan edildi. Ancak yeterli sayıda Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) bulunmaması nedeniyle üreticiler, fındıklarını tüccarlara düşük fiyatlarla satmak zorunda kaldı. CHP’li Milletvekili Mustafa Adıgüzel, taban fiyatının tarihte ilk kez maliyetin altında olduğunu belirtti. Ayrıca, Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı’nın AK Parti milletvekili olmasına dikkat çeken Adıgüzel, AK Parti Sakarya Milletvekili Lütfi Bayraktar’ın fıskobirlik konumunu eleştirdi.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Odatv’ye yaptığı açıklamada fındık taban fiyatının maliyetinin 85 TL olduğunu ve tarihte ilk kez taban fiyatının altında bir fiyat ilan edildiğini belirtti. Adıgüzel, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin sadece 3 ilçede alım ofisi açmasının eleştirisini yaparak, bu durumun fındık üreticilerini mağdur ettiğini ve taban fiyatının altında fiyatlarla fındık satan tüccarlara mahkum ettiğini söyledi.

“FINDIK TÜCCARLARIN ELİNDE YIĞILIYOR, FİYAT DÜŞÜYOR”

“Bu yılki durum, Cumhuriyet tarihinin en kötü durumu. İlk kez maliyetin altında taban fiyat ilan edildi. Maliyet 85 TL iken, Cumhurbaşkanı Erdoğan 82,5 TL fiyat açıkladı. İlk darbe buradan geldi. İkinci darbe ise TMO’nun az sayıda alım ofisi bulundurması. İlimizde sadece 3 ilçede alım ofisi olması, adeta üreticilere tüccar kapısını gösterdi. Sonuç olarak fındıklar 72 TL’den 73 TL’den, hatta 10 TL altından tüccarlara satılıyor. Bunun sebebi ise TMO. Sadece 3 ofis açıldı: Altınordu, Ünye ve Fassa’da, sahil ilçelerinde. Ordu için rakamlar şu şekilde:

Günlük olarak 3 ofisten toplanabilecek fındık miktarı 500 tondur. Oysa Ordu’da 200-230 bin ton arası fındık üretiliyor. 3 ofis ancak 1,5 yılda tüm Ordu’nun fındığını alabilir. Kimse 1,5 yıl beklemek istemez, zorunlu olarak tüccara gitmek zorunda kalıyor. Fındık yükseklerde üretiliyor, 40 kilometrelik bir mesafe kat etmek zorunda kalacak, sahil şeridine indirecek ve belki de fındık beğenilmeyecek. Bu masrafların ardından fındığı tüccara vermek zorunda kalıyorsunuz.”

“TARTIŞMANIN HER İKİ TARAFINDA DA AKP VAR”

İlan edilen düşük taban fiyatının yanı sıra özel sektörde bu fiyatın da uygulanmadığını belirten Adıgüzel, denetimin olmayışına da dikkat çekerek şunları söyledi:

“ÜRETİCİ 82 LİRA KAZANIRKEN, ABD’DE 700 LİRAYA SATILIYOR”

“Taban fiyatı ilan edildiği anda, serbest piyasa da dâhil olmak üzere satış yapılmamalı. Ancak bunun denetlenmediğini ifade ediyorlar. Fındık alımı yapmıyorsunuz, altında oluşan fiyatı kontrol etmiyorsunuz. Denetim yok, alım yaparak desteklemiyorsunuz. Taban fiyatı ilan ediyorsunuz fakat ürünü o fiyattan satın almıyorsunuz ve ayrıca denetlemiyorsunuz… Fındık tüccarların elinde biriktiğinde fiyatlar düşüşe geçiyor. Eğer Erdoğan’ın ilan ettiği taban fiyat varsa, TMO’nun bu fiyata göre alım yapacak şekilde ofis açması gerekiyor. O zaman 82,5 değil, 100 TL de olabilir. Zira alım yapmıyorsunuz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu