GÜNDEM

Ordu’nun Kurucusunun Süleyman Felek Olmadığını Tarihi Belgeler Açıkladı

Son dönemde ordu şehrinde, Felekzade Süleyman Ağa’nın 2015’te kaldırılan ve hala yerine konulmayan büstü üzerinden tarihle ilgili yanlışlarla dolu bir tartışma yürütüldüğü görülüyor.

Bucak’tan ordu adıyla anılan yeni şehirde, 1869 yılında kurulan bir belediye olduğunu biliyoruz. Belediye başkanı, Mümeyyiz Hasan Ağa’dır. Düz Mahalle ve Elmalık (Şarkiye) istikametine doğru genişleyen ve ticari hacmi artan kasabada, kurulan pazar, kalabalık köylerin tek pazar alanı haline geldi. Bu pazara bağlı olarak, Şadırvan, Atik İbrahim Paşa Cami ve Tahıl Pazarı etrafında, ahşap dükkanlarda önemli bir ticaret döngüsü yaşanıyordu. Planı olmayan bu çarşının, elden geçirilmesi kaçınılmazdı, ancak mevcut dükkanların belediye tarafından yıkılması düşünülemezdi. Tepkiler kaçınılmazdı. 1883 ordu Çarşı Yangını, şehri yönetenlerin bir anda çözmesi gereken bir sorun haline geldi.

1883 yılı Temmuz ayı, ramazana denk gelmişti. Yaz mevsimi olması nedeniyle, Orduluların çoğu Çambaşı Yaylası’na çıkmıştı. Bu yangınla ilgili olarak, ordu halkının bugünkü hafızasında çeşitli söylentiler kalmıştı. Bunlardan en meşhuru şöyle: “Yangını çıkaran, Felekzade Süleyman Ağa’dır. Süleyman Ağa, belediye başkanı olduğu sırada, kasaba bekçi başına, ‘Yayladan ordu‘ya döndüğümde, Kömür Pazarındaki dükkanımın yanarak kaybolacağını göreceğim'” demiş ve bekçiye, kasabayı yakması için ima etmiştir. Bunun üzerine bekçi, Orduluların yaylada olduğu Temmuz ayında kasabada yangın çıkarmıştır.”

Yangın, ikinci olarak, Kömür Pazarı’nda değil, Sırrı Paşa Caddesi’nde, bugün Osmanlı Döner Sarayı’nın bulunduğu yerde çıkmıştır. 1883 yılında burada, Pavli adında bir Rum fırıncı, kadayıf dökmekteydi. Gerisini bize, yangın çıktığında 15 yaşında olan Niyazi Baba anlatsın;

Fırın tamamen yanmıştı ve ateşin çevredeki dükkanlara sıçramasını önlemek imkansızdı. Alevler bir dükkandan diğerine yayılıyor, biri yanarken diğeri alev alıyordu. Felaket öğleye doğru tamamen yayıldı. Alevler, çarşının tamamını kısa sürede kapladı. Bu büyük yangın, o gün ve gece boyunca, çarşıyı kül ederek tam 24 saat sürdü.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu