GÜNDEM

Fındığa Ton Başına 15 Lira Kira Desteği!

Tarım ve Orman Bakanlığı, lisanslı depolarda fındık muhafazası yapan üreticilere destek sağlamak amacıyla yeni bir karar aldı. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, fındık üreticilerine aylık 15 lira kira desteği verilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı, lisanslı depolarda fındığını muhafaza eden üreticilere destek sağlamak amacıyla yeni bir karar aldı. Resmi Gazete’de yayımlanan “Lisanslı Depolarda Muhafaza Edilen Tarımsal Ürünler İçin Destekleme Ödemesi” tebliği ile fındık üreticilerine aylık 15 lira kira desteği verilecek.

Bu kapsamda, lisanslı depolarda muhafaza edilen diğer tarımsal ürünler için de destekleme ödemeleri belirlendi. Ton başına 6 lira destekleme ödemesi buğday, arpa, yulaf, çavdar, mısır, çeltik, pirinç için uygulanacakken, mercimek, nohut, fasulye, soya fasulyesi için 8 lira, ayçiçeği için 10 lira, zeytin ve zeytinyağı için 15 lira, pamuk için 25 lira, Antep fıstığı, kuru kayısı, kuru üzüm için ise 30 lira olarak belirlendi.

Ayrıca, söz konusu ürünlerin depolanması sürecinde ton başına 25 ila 100 lira arasında değişen nakliye ücreti ve 6 ila 50 lira arasında değişen analiz ücreti de destek kapsamına alındı. Bu destekler, 2023 yılı hasat dönemi için en fazla 6 ay süreyle üreticilere ve üretici örgütlerine ödenecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu