GÜNDEM

Deprem Öncesi Uyarı Sistemi Faaliyete Geçti! Google Deprem Uyarı Sistemi Android ve iOS Telefonlar İçin Nasıl Etkinleştirilir?

Gemlik’te meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki deprem İstanbul’un birçok noktasında hissedildi. Google deprem uyarı sistemi, birçok kullanıcıya deprem anında bildirim gönderdi. Bildirim alamayan kullanıcılar, Google deprem uyarı sistemini nasıl çalıştırdığını ve etkinleştirdiğini merak ediyor. İşte Google deprem uyarı sistemi’nin Android ve iOS telefonlarda etkinleştirme yöntemleri

GOOGLE DEPREM UYARI SİSTEMİ NASIL İŞLER?

İvme ölçer kullanımı: Akıllı telefonlardaki ivme ölçer, anlık hareketleri algılayabilen bir sensördür. Google’ın bu sistemi, bu sensörü kullanarak yeryüzündeki ani hareketleri tespit eder.

GOOGLE DEPREM UYARI SİSTEMİ NASIL ETKİN HALE GETİRİLİR?

Uyarı gönderimi: Sistem, belirli bir bölgede deprem meydana geldiğini belirlerse, bu bölgedeki kullanıcılara hızlı bir şekilde uyarı gönderir. Bu uyarı, kullanıcılara birkaç saniye ekstra reaksiyon süresi sağlayarak korunmalarına olanak tanır.

ANDROID TELEFONLARDA DEPREM UYARI SİSTEMİ NASIL AÇILIR?

Deprem uyarı sistemi, telefonun “konum” ayarları üzerinden etkinleştirilir. Android işletim sistemi, her depremi algılayacağını garanti etmez. Telefonlar, yakındaki bölgede meydana gelen 4.5 ve üzeri büyüklükteki depremlerde uyarı gönderir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu