GÜNDEM

Büyüleyici Kutlama, Cumhuriyetin 100. Yılına Uygun

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yıl dönümü ordu şehrinde coşkuyla karşılandı.

Vali Muammer Erol, törende günün önemini vurgulayan bir konuşma yaptı.

Ardından, ordu Lisesi’nde gerçekleştirilen kutlama programına geçildi. Vali Muammer Erol ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, halkın ve öğrencilerin Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamasına katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajı okundu.

Vali Erol, konuşmasına şu sözlerle devam etti;

“Bugün, Büyük Lider Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 19 Mayıs 1919’da başlattığı, Kurtuluş Savaşı’ndaki zaferimizi taçlandıran Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamanın gururunu yaşamaktayız. Büyük Milletimize Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun.”

Vali Erol, “29 Ekim 1923’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce kabul edilen ve Anayasa’nın ilk maddesinde yer alan; ‘Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir. İdare şekli, halkın kaderini doğrudan ve fiilen yönetmesi ilkesine dayanır. Türkiye Devletinin hükümet biçimi Cumhuriyettir.’ İfadeleriyle ilan edilen Cumhuriyet; Türk Milletinin doğasına ve adetlerine en uygun, yüksek ahlaki değerlere dayanan, erdemli, nitelikli bireyler yetiştiren, erdemli, nitelikli bireylere uygun, yeni ve sağlam ilkeleriyle, Türk Milletini güvenli ve sağlam bir gelecek yoluna yerleştirdiği kadar, fikirlerde ve ruhlarda yarattığı güvenden ötürü, tam ve mükemmel bir demokratik yönetimin ifadesi, aynı zamanda halkın gelişim ve yükselişini sağlayan, onlardan esareti, yalakalık duygularını uzaklaştıran bir yönetim biçimi olan Cumhuriyetin ilanı, milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biridir. Cumhuriyet; milletimizin birlik ve bütünlüğünden, bağımsızlığından ve özgürlüğünden asla ödün vermeyeceğinin ifadesidir. Cumhuriyet; milletimizin çağdaş dünyada hak ettiği yeri almak için kararlılığının bir göstergesidir. Cumhuriyet; birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğimizde, imkansızı nasıl kolay başardığımızın kanıtıdır” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu