GÜNDEM

2023’te Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri Töreni Gerçekleşti

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin eski başkanlarından Burhan Felek adına düzenlenen “Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri” töreninde, değerli bulunan 20 gazeteci 6 Kasım 2023 Pazartesi günü ödüllerini aldı. Ödül alabilmek için 50 yıl gazetecilik deneyimi ve 70 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor.

BURHAN FELEK’İN YAZIN HAYATINDAKİ ÖNEMLİ YERİ

Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri Seçici Kurulu, Adnan Özyalçıner, Arif Esen, Ayşegül Dora, Esat Yılmaer, Hüseyin Irmak, Mesude Erşan, Sibel Güneş, Turgay Olcayto ve Vahap Munyar gibi 20 gazeteciye ödül verdi.

YAZININ ESKİYE DÖNÜŞÜNÜN GEREKSİZ OLDUĞUNA İNANIYORDU

TGC Başkanı Turgay Olcayto’nun yaptığı açılış konuşmasında, “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin eski başkanlarından Burhan Felek’i ölümünün 41. yılında saygıyla anıyoruz” ifadeleriyle başlayan Olcayto, şunları dile getirdi: “Renkli kişiliğiyle Burhan Felek, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin kurumsal gelişimine büyük katkı sağlamış ve 26 yıl boyunca sürdürdüğü hizmetiyle insan yönetimindeki ustalığını ortaya koymuştur. Burhan Felek adına verilen Basın Hizmet Ödülleri, önceki başkanımızın basın topluluğuna sağladığı değerli katkıları dikkate alarak 1983’te kurum yönetimi tarafından oluşturulmuştur. Bu ödül, oldukça zorlu bir sürecin sonucudur. 20 kişiye verilmesi öngörülen ödüller için Seçici Kurul, bu yıl 51 aday arasından 20 gazeteciyi seçerken oldukça zorlandı. Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’ne layık görülen meslektaşlarımızı bir kez daha içtenlikle kutluyorum. Politikadan spora kadar geniş bir yelpazede kaleme aldığı yazılarında ustalığını kanıtlamış değerli bir yazın insanıydı. İronik üslubuyla kaleme aldığı günlük yazıları zevkle okunurdu. Halkın nabzını tutma başarısı özellikle günlük mizah yazılarına yansır. Yazılarının günümüzde bile keyifle okunuyor olması, bu özelliğinden kaynaklanıyor olabilir. Başkanlığı döneminde Türk siyasi yaşamı her zamanki gibi çalkantılıydı. Darbeler, baskılar vardı. Ancak Burhan Felek, bu zorluklara rağmen gemisini sakin sulardan geçirmeyi başardı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne kişisel ve kurumsal saygınlığını damgasını vurarak sağlam bir miras bıraktı.”

BÜTÜN OLARAK 20 GAZETECİ ÖDÜL ALDI

Kamacıoğlu, ödülünü TGC’nin önceki Denetim Kurulu Üyesi Ercüment Erkul’dan aldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu